Czy rośliny mogą uciekać? Co to jest kenofit? I dlaczego nie wszystkie rośliny trafiają do oficjalnych wykazów roślin leczniczych?

Już po raz kolejny miło mi pisać o chwastach. Dziś w roli głównej roślina która stosowana była w medycynie ludowej na problemy z cerą. Żółtnica drobnokwiatowa.

Wyciąg z żółtlicy w postaci toniku, kremu lub oleju można używać do pielęgnowania cery suchej, łuszczycowej, alergicznej i naczyniowej, rumieniowej, zaskórnikowej, z przebarwieniami i wysiękami.

Przez swój status uciekiniera nadano jej miano kenofitu. Oznacza to gatunek roślin obcego pochodzenia nienależący do flory rodzimej, który zadomowił się na danym obszarze.

W ziołolecznictwie ludowym okłady z żółtlicy stosowane były przeciw egzemie i w innych zmianach skórnych. Wywary z ziela stosowano do przemywania ran i jako środek wzmacniający organizm. Ziele zawiera witaminę C, sole mineralne, kwas kawowy i chlorogenowy, bioflawonoidy, kumarynowce, poliacetyleny i laktony. Co ciekawe Żółtlice nigdy nie znajdowały się w oficjalnym wykazie roślin leczniczych. Uważano je za pospolity chwast i nie przywiązywano uwagi do ich zdrowotnych własności. Jest jeszcze jeden powód poprzez który żółtnica nie trafiła do oficjalnych wykazów. Dawni lekarze i farmaceuci opierali się w głównej mierze na zbiorach Linneusza. Niestety żółtnica nie została sklasyfikowana prze Linneusza. Sklasyfikowała ją i opisał podobnie jak Passiflorę Hiszpański botanik, prezbiterianin i dyrektor madryckich ogrodów botanicznych Antonio José Cavanilles.

Młode pędy lub same liście można przyrządzać po zmieleniu jak szpinak lub robić z nich sałatki z oliwą. Mają własności odżywcze i odtruwające.

W Andach od czasów Inków do dzisiaj żółtlice drobnokwiatową uprawia się wraz z kukurydzą. Obie rośliny żyją w synergii a w języku keczua nazywają ją guasca – co w dosłownym tłumaczeniu – spódnica z gór. Dla Kolumbijczyków żółtnica jest niezbędnym składnikiem zupy Ajiaco.

 

  • Wyciąg alkoholowy z Żółtlicy zmniejsza poziomy prób wątrobowych o 87% – zostało to potwierdzone na badaniach u szczórów z marskością wątroby
  • Wyciąg alkoholowy z Żółtlicy zmniejsza stężenie glukozy we krwi u szczurów z cukrzycą.
  • Nalewką alkoholowa z Żółtlicy wykazuje aktywność przeciwbakteryjną przeciwko Bacillus subtilis, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Aspergillus niger i Candida albicans
  • Żółtlica wykazuje właściwości antyoksydacyjne

Maść z tego ziela jest skuteczna w leczeniu trudno gojących się ran, owrzodzeń, oparzeń, wyprysków, suchego zapalenia skóry. Przed utarciem ziele najlepiej skropić alkoholem i gliceryną. Dawniej i obecnie używa się go głównie o do leczenia ran, wyprysków, zmian troficznych skóry i jako środek wzmacniający oraz odżywczy. Doskonałe do leczenia ran, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, eczema, oparzeń, owrzodzeń stosuje się utarte świeże ziele z olejem lnianym i tranem pół na pół.

Posiada działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, detoksyukjące, ochronne względem wątroby(hepatoprotekcyjne) i pobudza regeneracje tkanek. Posiada działanie przeciwwysiekowe, przeciwzapalne i regulujące przemianę materii. Pobudza naskórnikowanie i ziarninowanie, odtruwa skórę, wzmacnia włosy, podnosi wilgotność i elastyczność skóry.

H.Różański w swoich zapiskach poleca napar w postaci okładów na oczy przy cieniach i workach pod nimi oraz stanach zapalnych spowodowanych infekcją bakteryjną spojówek oraz powiek.
Dawkowanie
3-5 x dziennie w postaci naparu

 

Zdrowia dla Wszystkich

Marcin

Wszystkie treści przedstawione na stronie Ziołowe Pogotowie oraz powiązanych z nią profilach w mediach społecznościowych mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autora. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej.