Niepokalanek pospolity, czyli Vitex agnus-castus to roślina o fioletowych kwiatach pochodząca z rodziny werbenowatych, która jest wykorzystywana w medycynie on setek lat.  Nie występuje dziko na terenie Polski ze względu na warunki klimatyczne, możemy ją natomiast spotkać w rejonach Morza Śródziemnego i w Azji Środkowej. Lubi tereny wilgotne, dlatego najczęściej występuje w okolicach zbiorników wodnych. W strożytności uważano go za przeciwieństwo afrodyzjaku i używano go by zmniejszyć libido. Przyjmowany był także przez mnichów klasztornych (stąd jego inna nazwa – niepokalanek mnisi) by obniżyć popęd seksualny.

Obecnie stosuje się go w zwalczaniu PMS, trądziku, fibrocystycznej choroby piersi, niepłodności u kobiet, bolesnej miesiączki, migreny czy choroby stawów. U mężczyzn może wspomóc terapię łagodnego przerostu prostaty i poprawić przepływ moczu.  Oficjalnym surowcem zielarskim są owoce niepokalanka, z których po wysuszeniu tworzy się wyciąg płynny i suchy.

Stosuje się go najczęściej w formie naparu, ale przyjmować można go także w postaci tabletek, nalewek, wyciągów oraz preparatów homeopatycznych.