Bodziszek cuchnący (Geranium robertianum) popularnie zwany GERANIUM– niewielka roślina o pierzastych liściach i drobnych różowych kwiatach, wydzielająca nieprzyjemny zapach. Rośnie powszechnie w lasach liściastych i w zaroślach.
 
Surowcem zielarskim jest kwitnące ziele bodziszka cuchnącego, w którego skład wchodzą: garbniki, flawonoidy, kwasy fenolowe, kwasy organiczne, geraniina oraz olejki eteryczne.

Działanie

Najważniejszym działaniem bodziszka jest jego dobroczynny wpływ na drogi moczowe. Przede wszystkim chroni je i oczyszcza z mineralnych zanieczyszczeń, przynosi ulgę w chorobach nerek, pęcherza. Bodziszek wspomaga leczenie kamicy moczowej i przypadkach bólu cewki moczowej. Ponadto, bodziszek działa moczopędnie i pomaga regulować gospodarkę wodną w organizmie, dlatego też przydatny będzie przy nadmiernym gromadzeniu płynów.
Bodziszek wykazuje delikatne właściwości przeciwkrwotoczne i wzmacniające naczynia krwionośne. Mogą używać go kobiety, które zauważyły u siebie nieprawidłowe krwawienia maciczne.
 
Od wieków roślina ta znana jest zielarzom ze swoich właściwości ściągających, pomagających zahamować krwawienia i sprzyjających gojeniu się ran.
 
Napary, odwary lub proszki z bodziszka cuchnącego można wykorzystać do przemywania podrażnionej skóry lub użyć w postaci regenerujących okładów. Bodziszek znajduje także zastosowanie wewnętrzne jako środek wpływający korzystnie na pracę nerek, wątroby i układu pokarmowego.

Marcin Stefański

Wszystkie treści przedstawione na stronie Ziołowe Pogotowie oraz powiązanych z nią profilach w mediach społecznościowych mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autora. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej.

https://www.facebook.com/ziolowepogotowie/