Czy wszyscy czujemy wielką ulgę, z tego że możemy zaczerpnąć powietrza bez obowiązkowych maseczek?

Ten czas rozluźnienia sprzyja spotkaniom na świeżym powietrzu. Ale jak wiadomo, sezon na ciepłe dni to początek działalności wszelkiego rodzaju insektów i owadów.

Wśród nich udręcza nas i zamęcza, największy wróg wszelkich garden party –  komar!

Możemy się przed nim chronić na wiele sposobów, począwszy od tych bardziej oczywistych jak wszelkiego rodzaju spryskiwacze, po różnego rodzaju chemiczne kadzidła. Z racji moich zainteresowań, postanowiłem przygotować Wam TOP 9 roślin odstraszających komary, które możecie posadzić w ogrodach lub na balkonach.

Bez używania zbędnej chemii, rośliny te pomogą trzymać się z daleka niechcianym insektom.

1. Rozmaryn, to pierwsza roślina od której zacznę swoje TOP 9.

Uwielbiam jej zapach, a dodawana do dań (mięs), bardzo wzbogaca smak, ale nie o tym. Zasadzoną w doniczce można postawić np. na oknie w kuchni, sprawdzi się znakomicie odstraszając komary. Gdy grillujecie wystarczy wrzucić na rozżarzony węgiel kilka gałązek rozmarynu, to skutecznie wyprosi natrętne komary. A tak na marginesie, podobno świetne są też kąpiele rozmarynowe przy bólach menstruacyjnych, wystarczy zaparzyć łyżeczkę suszonego rozmarynku i po 10 minutach dodać do kąpieli.

Rozmaryn - właściwości lecznicze i zastosowanie - PoradnikZdrowie.pl

2. Bazylia, to jedno z najbardziej popularnych ziół i wielu z nas zapewne często dodaje ją do dań, szczególnie tych z włoskim „rodowodem”.

Bazylia nie jest wymagającą rośliną w hodowaniu, lubi słońce i wodę.  Należy pamiętać o jej podlewaniu, a jeżeli chcecie wyhodować pokaźną roślinę to koniecznie podcinajcie jej listki. Jako roślina w ogrodzie powinna być sadzona na przełomie marca i kwietnia aby dobrze się ukorzeniła, ale można też kupić ją w doniczce i ustawić w miejscu gdzie najczęściej przebywamy. Jej przyjemny dla nas aromat skutecznie odstraszy nieproszonych gości.

Bazylia na wzdęcia i niestrawność. Właściwości lecznicze bazylii ...

3. Kojąca melisa ukoi nasze nerwy i odstraszy owady.

Wieczorem zaparzona herbata z melisy pomoże nam zasnąć. Zawarty w liściach melisy olejek eteryczny – cytronelol, jest świetny w odstraszaniu komarów, Wy możecie po prostu nabyć melisę i cieszyć się jej aromatem w ogrodzieZ ciekawostek, melisa bardzo często dodawana jest do produkcji gotowych preparatów na komary, np. świeczek.

Melisa liść cięty na sen i uspokojenie oraz na trawienie

4. Aromatyczna lawenda, zniewala nie tylko zapachem ale i widokiem.

Roślina ta świetnie się sprawdzi w ogrodach ale można ją uprawiać również w doniczkach. Lawenda lubi słoneczne stanowiska i nie przepada za dużą ilością wody. A jeżeli posiadasz lawendowy olejek to wystarczy nasączyć kawałek tkaniny (np. wstążka) i powiesić w oknie aby odstraszyć komary i muchy. Możesz też z olejku przygotować naturalny odświeżacz do powietrza i przy tym wypędzić komary z domu ;). Wystarczy dodać do wody kilka kropli olejku i rozpylić mgiełkę po pomieszczeniach. Proste i skuteczne.

Lawenda wielkokwiatowa Anouk (Lavandula sp.) kupuj w OBI

5. Czujesz mięte do mięty?

To świetnie, bo mięta nie tylko odstrasza komary, ale też łagodzi swędzące miejsca po ukoszeniach komarów. Roślina ta szybko i bujnie się rozrasta, więc warto o tym pamiętać, aby zapewnić jej miejsce na swobodny rozrost. Lubi słoneczne stanowiska i piaszczysto-próchniczną glebę. Ja hoduję ją w doniczce i też ma się świetnie. Z racji tego, że dość szybko i bujnie się rozrasta. Warto zapewnić jej trochę przestrzeni (najlepsze są duże doniczki lub skrzynki kwiatowe). Słoneczne stanowisko i piaszczysto-próchniczna gleba jest najlepsza do właściwego rozwoju. 

 

6. Kocimiętka, podobno to roślina uwielbiana przez koty.

Czy tak jest, sami osądźcie. Podobno kocimiętka jest 10 razy bardziej skuteczniejsza w odstraszaniu komarów niż komercyjne środki ( wg badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Iowa). Jest też bardzo skuteczna w dolegliwościach żołądkowych.

Kocimiętka – co to jest i jak działa na koty?

7. Pelargonio, królowo balkonów!

Jej dekoracyjne kwiaty to główny powód obecności na parapetach wielu domów na całym świecie. A to nie tylko jedyna jej zaleta, dzięki zawartemu w liściach olejku cytrynowego odstrasza komarzyska i muszki. Kwiaty pelargonii można też dodać do sałatki. Smacznego.

Pelargonia Verve doniczka 13 cm wysokość 25 cm - Balkonowe ...

8. Pysznogłówka ogrodowa, to moja alternatywa do trudno uprawnej w naszym klimacie, trawy cytrynowej (ona też świetnie się sprawdzi w odstraszaniu owadow).

Wydziela bardzo intensywny zapach, dla nas bardzo przyjemny, dla niechcianych gości już mniej. 😉  Poza tym pysznogłówka jest bardzo dekoracyjna i pięknie będzie się prezentować w Waszych ogrodach, a po jej zasuszeniu możecie zrobić aromatyczną herbatkę.

Pysznogłówka - opis, odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie ...

9. Aksamitki – uwielbiam je,

Przywołują mi one wspomnienia z dzieciństwa  i ogród mojej Babci. Bardzo ładnie wyglądają, a swym zapachem odstraszają wszelkie szkodniki.

Aksamitka rozpierzchła - sadzenie, uprawa i odmiany