Jak donoszą oficjalne strony chińskiego rządu skuteczność lukrecji w leczeniu koronawirusa jest niezaprzeczalna.
 
Glicyryzyna, jeden ze składników aktywnych lukrecji , sprzyja gromadzeniu wody w organizmie. Z tego powodu lkrecja gładka była stosowana już przez rzymskich żołnierzy do zmniejszania pragnienia.
 
Bylina jest wszechstronnie wykorzystywana jako lecznicza na całym świecie ze względu na to że ma aż 36 gatunków. 
W prestiżowym magazynie The Lancet opublikowano w 2003 r. badania dotyczące powiązania działania pozyskiwanej z korzenia lukrecji glicyryzyny z koronawirusem.
 
Badania dowodzą, że glicyryzyna hamuje replikację koronawirusów i HIV. Badano potencjał przeciwwirusowy ribawiryny, 6-azaurydyny, pirazofuryny, kwasu mykofenolowego oraz glicyryzyny. Okazało się, że to właśnie glicyryzyna jest najbardziej aktywna w hamowaniu replikacji koronawirusa wywołujacego SARS (zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej).
 
Glicyryzyna posiada wysoką selektywność wobec wirusa. Poza hamowaniem replikacji glicyryzyna hamuje absorpcję i penetrację wirusa do komórek. Mechanizm działania nie jest do końca znany, wiadomo jednak że obejmuje wpływ na komórkowe szlaki sygnalizacyjne oraz pobudzenie syntazy tlenku azotu i jego produkcję przez makrofagi.
 
Tlenek azotu hamuje replikację różnych wirusów. Glicyryzynę powinno się stosować krótkotrwale, przy długim stosowaniu mogą wystąpić działania niepożądane takie jak nadciśnienie i obniżone steżenie potasu we krwi – informował dr farm. Radosław Ekiert, Kierownik Działu Rozwoju i Produkcji marki Herbapol.
Obecnie naukowcy sugerują stosowanie korzenia lukrecji jako sposobu na zwiększenie odporności immunologicznej przeciwko infekcji COVID-19.
 
Mimo swoich fantastycznych wyników w zwalczaniu koronawirusa należy pamiętać że lukrecja jak każda lecznicza roślina ma swoje przeciwskazania.
Lukrecja – przeciwskazania
  • Lukrecji nie można stosować przy chorobie wątroby połączonej z zastojem żółci, marskości wątroby, nadciśnieniu tętniczym, zaburzeniach równowagi wodnoelektrolitowej (np. hipokaliemii), niewydolności nerek.
  • Należy pamiętać, że lukrecja obniża ciśnienie.
  • Lukrecji nie należy stosować w ciąży i w czasie laktacji.
  • Produktów na bazie tego zioła nie należy podawać dzieciom poniżej 5 roku życia.
  • Osoby z chorobami przewlekłymi i zażywające regularnie leki, przed spożyciem zioła powinny skonsultować się z lekarzem.
  •  Lukrecji nie można łączyć z lekami moczopędnymi, antyarytmicznymi i sterydowymi.
  • Produktów zawierających lukrecję nie należy spożywać dłużej niż 4 tygodnie.
  • Zbyt długie lub zbyt częste ich spożywanie może doprowadzić do arytmii serca, zatrzymania płynów lub podwyższenia ciśnienia.
  • Dodatkowo lukrecja może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, obniżając znacznie poziom potasu (może to doprowadzić do hipokaliemii).

Aby przygotować odwar, wystarczy zalać pół łyżki korzeni lukrecji (ok 3,5 g) szklanką zimnej wody, a następnie gotować powoli pod przykryciem 5-7 minut. Następnie odwar należy odstawić na 10-15 minut do przestudzenia i przecedzić. Świeży i ciepły odwar zaleca się pić 2 razy dziennie.

 

CHIŃSKA STRONĄ RZĄDOWA W JĘZYKU ANGIELSKIM
http://english.www.gov.cn/…/content_WS5e5a4a5dc6d0c201c2cbd…
 
DANE DOTYCZĄCE LECZENIA ZIOŁAMI KORONAWIRUSA OPISANE W CNN
https://edition.cnn.com/…/coronavirus-traditiona…/index.html
 
LUKRECJA I KORONAWIRUSY OPISANE W THE LANCET
https://www.thelancet.com/…/PIIS0140-6736(03)13615…/fulltext
 
DAWKOWANIE LUKRECJI, TOKSYCZNOŚĆ LUKRECJI, EFEKTY UBOCZNE
https://www.sciencedirect.com/…/artic…/pii/027869159390080I…
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3498851/
https://www.sciencedirect.com/…/a…/pii/B9780128000182000066…
Zdrowia!